Van sport naar sieraden: hoe Marietta Sluijter met Atelier Maatwerk haar passie vond in persoonlijke verkoop
Na een carrière als salesmanager bij sportmerken als Barts en Protest, koos Marietta Sluijter bewust voor een ander pad. “Ik was toe aan iets nieuws. De seizoensdruk van sportmode begon me tegen te staan: ski’s in de winter, badkleding in de zomer. Sieraden kun je het hele jaar door verkopen, dat sprak me direct aan.” Via een advertentie op FashionUnited kwam ze in contact met het Belgische sieradenmerk Angelo Moretti. Daarmee zette ze haar eerste stap als zelfstandig agent. “Ik had nul connecties in de sieradenwereld. Ik ben gewoon met mijn tasje de eerste winkel binnen gestapt. Binnen drie maanden had ik drie merken die met me in zee wilden.”
Vanuit de tas, niet vanuit de showroom
Marietta verkoopt op haar eigen manier: persoonlijk, in de winkel of op beurzen. Een showroom? Daar gelooft ze niet in. “Daar word ik ongelukkig van. Ik wil onderweg zijn, afspraken maken, mensen ontmoeten.” Beurzen zoals ShowUP en Trendz zijn cruciaal voor haar netwerk. “Daar ontmoet je onverwacht de mooiste klanten. Zo kwam ineens het Kunstmuseum Den Haag bij me langs voor Atelier Louisa. Zulke kansen krijg je niet via e-mail.” Inmiddels vertegenwoordigt Marietta vier merken. Het Franse Franck Herval noemt ze haar favoriet: verfijnde sieraden met 18-karaats verguld goud en natuurlijke materialen. Alles wordt handgemaakt in de Filipijnen. Daarnaast werkt ze met het Antwerpse Atelier Louiza, dat statement sieraden maakt van kunsthars met goud en zilver: “Voor vrouwen die durven. Modegevoelige types die graag opvallen met een mooi sieraad!”
Haar derde sieradenmerk is Barong Barong, een stoer en chic merk met Indonesische roots, bekend om het gebruik van roggenleer. En dan is er nog een bijzonder accessoiremerk dat ze ‘haar moedermerk’ noemt: House of Ord Capetown. “Een Zuid-Afrikaans merk met stijlvolle, opvouwbare zonnehoeden. Alles is direct leverbaar, het hele jaar door. Ideaal voor conceptstores dus.”
Verkopen is mensenwerk
Marietta is duidelijk over haar kracht: persoonlijke service en snel schakelen. “Als ik te lang wacht, is het moment voorbij. Ondernemers zijn voorzichtiger geworden door alles wat er speelt in de wereld. Dan moet je erbij zijn op het juiste moment.” Toch is het werk als agent niet altijd makkelijk. “Sieradenmerken zijn vluchtiger dan bijvoorbeeld modemerken. Soms stopt een winkel er na twee jaar ineens mee. Dat kan teleurstellen.” Toch blijft ze positief: “Je houdt uiteindelijk de beste merken over.”
Aandacht
Haar belangrijkste ondernemersles van het afgelopen jaar? Focus. “Ik heb te veel merken geprobeerd. Zes of zeven tegelijk is eigenlijk gewoon teveel. Nu houd ik het bewust kleiner. Dat geeft ruimte om elk merk de aandacht te geven die het verdient.”
Op de vraag of AI een rol speelt in haar werk, antwoordt Marietta resoluut: “Totaal niet. Mijn merken zijn traditioneel, mijn manier van werken is persoonlijk. Ik denk dat AI in de mode meer wordt toegepast dan binnen de sieradenbranche. Dat komt misschien nog.” In een tijd waarin digitalisering de norm lijkt, bewijst Marietta Sluijter dat oprechte aandacht, een scherp oog en een goede klik nog altijd goud waard zijn.